top of page

11ti denní trek ve  Vysokém Atlasu včetně výstupu na Jebel Toubkal (4.167m)

Treky s výstupem na Jebel Toubkal organizujeme v délce 2 - 14 dní. Napište si o svůj itinerář na míru >>

Den 1

Marrákeš - Oukaimeden – Tizi n´Ouhattar – Timichi

Vyzvednutí v Marrákeši a přejezd do oblíbeného horského střediska Oukaimeden. Seznámení se sympatickým týmem mulařů, naložení vaší bagáže na muly a vzhůru na trek.


Asi 2 hodinový výstup po úzké pěšině mezi zelenými pastvinami do sedla Tizi n´Ouhattar (3.130m). Sestup do západního cípu údolí Ourika, terasovitá políčka a hliněné vesničky v údolí přitom máte jak na dlani. Oběd přímo v sedle nebo po sestupu v ořechovém háji.


Odpoledne návštěva a čaj s místní berberskou rodinou. Pokračování treku údolím, přes vesničky Agounss, a Animiter až do blízkosti vesnice Timichi. 

Doba chůze: 

6 h

Nocleh: 

stan nebo turistická ubytovna

Den 2

Timichi – Tizi n´Tacheddirt – Tacheddirt

Den začíná postupným stoupáním mezi terasovitým políčky k malebné vesnici Iaabassene. Odtud dále úzkou pěšinou do sedla Tizi n´Tacheddirt, 3.200 m, nejvyššího bodu dnešního dne. Zde se také naobědváte.


Ze sedla se otevírá výhled na okolní vrcholky Jebel Aksoual (3.842m), Bou Iguenouane (3.882 m) a Angour (3.600 m) a do údolí Imnane, kam začnete sestupovat. Nocleh v blízkosti vesnice Tacheddirt (2.290 m).

Doba chůze: 

6-7 h

Nocleh: 

stan nebo turistická ubytovna

Den 3

Tacheddirt –Tizi Likemt – Azib Likemt

Ráno výstup do sedla Tizi Likemt (3.555m). Cesta je kamenitá a trochu náročná, nicméně odměnou je uchvacující výhled na masív Toubkalu, který je vidět poprvé na tomto treku. 


Po obědě dlouhý sestup do odlehlé vesnice Azib Likemt, kde se dnes utáboříte.

Doba chůze: 

6 h

Nocleh: 

stan

Den 4

Azib Likemt - Tizi n'Ourai – Amsouzert

Dlouhá, ale relativně snadná cesta kontrastující úrodnou krajinou a přes berberské vesničky.  Ze sedla Tizi n´Ouoraine (3.120m) uvidíte výhled na Toubkal a Ifni Dome (3.876m).


Po obědě pokračujete do vesnice Amsouzert, jedné z nejmalebnějších vesnic v této oblasti. V její blízkosti tábořiště pro tuto noc.

Doba chůze: 

6 h

Nocleh: 

stan

Den 5

Amsouzert – jezero Ifni

Cílem dnešního dne je jezero Ifni (2.312m), největší jezero ve Vysokém Atlasu. Tyrkysové jezero je obklopeno skalami a je nezvykle hluboké.


Příchod k jezeru po poledni, odpoledne je možné koupání. Tábořiště u jezera nebo v jeho blízkosti.

Doba chůze: 

4 h

Nocleh: 

stan

Den 6

jezero Ifni – základní tábor pro výstup na Toubkal (4.167m)

Dnešní výstup je jeden z dosud nejtěžších, ale po několika dnech aklimatizace nebývá problematický.


Příkrou stezkou se stoupá do sedla Tizi n´Ouanoums (3.664m). Odtud sestup k Refuge Toubkal (3.200m), v jejíž blízkosti je připraveno tábořiště pro tuto noc. Pokud preferujete, můžete přenocovat ve sdílené noclehárně v ubytovně C.A.F.


Tuto trasu od jezera Ifni lze absolvovat pouze v letních měsících. Přikrytá sněhem, který se zde obvykle drží ještě pozdě na jaře, je v podstatě neprůchozí.

Doba chůze: 

5-6 h

Nocleh: 

stan nebo turistická ubytovna

Den 7

výstup na Toubkal – Armed

Snídaně velmi brzy, a ještě za tmy ca. v 5h ráno začátek výstupu na vrchol Jebel Toubkal (4.167m), nejvyšší horu severní Afriky. Výstup  obvykle trvá 3-4 hodiny. Odměnou za námahu je úžasný výhled na pohoří Atlas i Marrákešskou planinu. Pokud si přivstanete, můžete stihnout i východ slunce.


Návrat do základního tábora a oběd. Následuje úzká pěšina zeleným údolím říčky Assif n'Isouhouanemse okolo vodopádů a obřích kamenů sestoupíte k poutnímu místu Sidi Chamharouch (3.106 m), kam pověrčiví Maročané chodí obětovat drobné posvátné předměty a orodovat za svá přání.


Občerstvující pauza v některé z lokálních kaváren a další sestup až do Aremd (2.000 m), malebné vesnice krkolomně vystavěné v prudkém svahu a obklopené ořechovými a jablečnými sady. Ubytování a večeře v útulném penzionu v Aremdu.


Večer možnost navštívit lokální parní lázeň hammam, vaše svaly to určitě ocení!

Doba chůze: 

8-10 h

Nocleh: 

penzion

Den 8

Aremd – Tizi n´Mzik - Tamsoult

Po snídani výstup do sedla Tizi n´Mzik (2,480 m), pod vámi se rozevírá údolí Azzadane. Sestup jalovcovými lesíky do údolí a oběd.


Odpoledne pokračujete k vodopádům Ighouliden. Nocleh a večeře poblíž Tamsoult.

Doba chůze: 

6 h

Nocleh: 

stan nebo turistická ubytovna

Den 9

Tamsoult - Tizi n´Tkhrkhourte – D´knt

Dopoledne výstup do sedla Tizi n´Tougdalt, v jehož blízkosti poobědváte. Následně sestupujete půvabnou krajinou mezi terasovitými políčky a ořechovými porosty.


V této odlehlé, ale obydlené oblasti ještě běžně narazíte na ženy sbírající dřevo na otop, nebo děti vyhánějící ovce na pastvu.

Nocleh poblíž malebné vesničky D´knt.

Doba chůze: 

6 h

Nocleh: 

stan nebo turistická ubytovna

Den 10

D´knt - Tizi n´Teouiti - Tiziane

Pohodlnou cestou vystoupáte do sedla Tizi n´Teouti, (2.450 m), v jehož blízkosti také poobědváte.


Následně přes mandlové háje a typické berberské vesničky dorazíte do vesnice Tiziane, v jejíž blízkosti bude připraven nocleh.

Doba chůze: 

6h

Nocleh: 

stan nebo turistická ubytovna

Den 11

Tiziane – Ait Assa – Tizi n´Oudite – Aguersioual

Údolím Azaadane přes vesničku Ai Assa výstup do sedla Tizi n´Oudite (2.000m). Zde bude připraven oběd na okouzlujícím plácku mezi jalovci s výhledem na okolní vrcholky.


Následně sestup do vesnice Aguersioul, kde na vás bude čekat auto, které vás odveze do Marrákeše.

Doba chůze: 

5-6 h

Nocleh: 

není

bottom of page