20190810_113901.jpg

TREKY A POBYTY

V

MAROCKÝCHHORÁCH

IMG_7739.jpg
20190811_091415.jpg

Chcete prozkoumat marocké hory, údolí nedotčená civilizací a vesničky, ve kterých se zastavil čas? 

Známe místa, kam se nedostanete jinak než cestou po řece. Osady, kam obyvatelům v zimě shazuje jídlo vrtulník. I rodiny, kde ženy dodnes pečou chřupavý chleba v tradičních pecích. 

Je jedno, jestli chcete v horách strávit několik pohodových dní nebo máte ambici pokořit některou čtyřtisícovku.  S naším sehraným týmem průvodců, mulařů a kuchařů pro vás připravíme cestu přesně podle vašich představ. 

Se špičkovým horským vůdcem bude vaše cesta bezpečná a zajímavá.

Navštívíte místa, která běžní cestovatelé nenajdou.

Nebudete na zádech vláčet těžké batohy. Ty vám ponesou naši oslíci.

Pochutnáte si na báječné plné penzi berberského kuchaře.

image019.jpg

Devět nás bylo a všem se to líbilo. Celou dobu nás doprovázel a výborně se o nás staral Mohamed, za což mu naše skupina moc děkuje.

Pavel S., Ostrava

Nemělo to chybu! Na treku se o nás mimo Terky starali ještě průvodce Mohamed, vynikající kuchař a mula... My se určitě vrátíme.

Eduard H., Most

Díky úžasným průvodcům jsme se přiblížili k místním berberským obyvatelům... Naše cesta tak byla protkána autentickými zážitky.

Hana B., Třemošná

PĚŠÍ TURISTIKA V NÁRODNÍM PARKU TOUBKAL

Rozhlédnete se do světa z nejvyšší hory severní Afriky – čtyřtisícového Jebel Toubkal (4.167 m). Poznáte odlehlá údolí i život v berberských vesničkách. 


Národní park Toubkal se rozkládá jen hodinu jízdy od Marrákeše. Přesto, až řidič opustí marrákešskou planinu a začne se po klikaté silnici šplhat k majestátním horám, rychle poznáte, že jste se ocitli ve zcela jiném světě. 
 

DÉLKY TREKŮ

2 - 14 dní

VHODNÁ DOBA

celoročně

OBTÍŽNOST

PRŮVODCE

CENY

PĚŠÍ TURISTIKA V OBLASTI MGOUN A CENTRÁLNÍM ATLASU

Zažijete skutečné Maroko naprosto vzdálené od turistů. Objevíte vesnice, do kterých dosud není zavedena elektřina.


Můžete pokořit třetí nejvyšší horu Maroka – nedostupný Jebel MGoun (4.071) nebo projít pohoří Atlas ze severu na jih soutěskou Achabou. 

DÉLKY TREKŮ

4 - 14 dní

VHODNÁ DOBA

březen - říjen

OBTÍŽNOST

PRŮVODCE

CENY

CO OBVYKLE ZAHRNUJE CENA? 

Typy ubytování


Podle typu cesty nabízíme tyto noclehy: Penzion Na mnoho místech v marockých horách vznikly v posledních letech útulné a čisté penziony. Ubytování ve dvoujlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením evropského typu. Tyto penziony vybíráme pro cesty a pobyty zaměřené na pohodovou a nenáročnou turistiku. Stan Stany i matrace vám poskytneme, vy si vezmete pouze spacák. Ve stanu nocujeme na některých cestách v případě, že v místě není k dispozici turistická ubytovna Horská ubytovna Jednoduchá ubytovna často se sdílenými ubytovnami. Kvalita těchto ubytoven se velmi liší, a přestože se vždy snažíme vybírat ty nejlepší, občas člověk musí přimhouřit oko. Evropské toalety a teplá sprcha jsou zde většinou k dispozici. Doporučujeme přivézt vlastní spacák. Příklad horského penzionu:
Stravování


Na cestách po marockých horách vás doprovází kuchař a cena zahrnuje plnou penzi. Ta obvykle vypadá následovně: snídaně - obvykle chléb, nebo marocké palačinky, sýr, marmeláda, med, vajíčka, čaj, káva oběd - obvykle salát, zeleninový či masový tajin, chléb, ořechy, olivy, ryba, čaj, ovoce večeře -obvykle polévka nebo předkrm, masový tajin nebo kuskus, ovoce nebo zákusek, čaj ​​ Vegetariánské a bezlepkové stravování možné

Průvodci a doprovodný tým


V ceně cesty bývá zahrnut:

  • marocký licencovaný horský vůdce hovořící plynule anglicky
  • kuchař
  • muly na transport zavazadel (jejich počet závisí na velikosti skupiny)
  • doprovodní mulaři
  • transport do Vysokého Atlasu a zpět (většinou z Marrákeše, ale může být i z jiných měst.
Po domluvě je možné cestovat i s českým průvodcem.
Co NENÍ zahrnuto v ceně?


Mezinárodní letenky Balená voda, limonády, alkohol. Cestovní pojištění Spropitné pro místní průvodce a řidiče (Uvádíme to zde, neboť spropitné je důležitou součástí marocké kultury. Samozřejmě je ale dobrovolné)

Nemám žádného parťáka/ parťačku na cestu, mohu se přihlásit sám/ sama?


Pobyty a cesty v horách nyní organizujeme převážně pro soukromé skupinky.

Pokud cestujete sám/ sama a máte zájem o cestu do hor, i tak mi napište. Bude-li to možné, nabídnu Vám přidat se k nějaké jiné skupince nebo doporučím spolucestovatele.

Můžete se také přihlásit na některý z organizovaných zájezdů
Co když se mi v Maroku něco přihodí?


Vaše bezpečnost je naší absolutní prioritou. Je to naše hlavní kritérium, když vybíráme dopravní prostředky, spolupracovníky, i trasy.

Vždycky je ale samozřejmě možné, že onemocníte, stanete se obětí nějakého kapsáře či se dostanete do jiné nepříjemnosti. V takové situaci se vždy můžete spolehnout na naši 100 % podporu.

Coby spolumajitelka marocké agentury mám naprostou kontrolu, jak se mým klientům daří, a vy tak nikdy nebudete odkázáni na nevypočitatelnou reakci nějaké cizí marocké agentury.

Vaše případné problémy budeme řešit okamžitě a osobně v perfektní spolupráci s marockým týmem.
Co se stane s mým zájezdem, nastane-li opět krize typu pandemie Covid-19?


Během pandemie Covid-19 jsem prokázali, že zájmy našich klientů jsou pro nás na prvním místě.

Všechny klienty, kteří se v době uzavírání hranic nacházeli v Maroku, se nám díky spolupráci s českou a rakouskou ambasádou podařilo včas dopravit do České republiky.

Následně jsme všechny další zájezdy zrušili a všem účastníkům bezodkladně vrátili peníze, přestože díky novému zákonu tzv. Lex Voucher jsme mohli uplatnit právo vystavit všem cestujícím vouchery na jiný termín.

Vznikli nám tak náklady, které se nám nikdy nevrátí zpět, ale jsem přesvědčena, že to byl správný krok, který účastníkům usnadnil život v této nelehké době.
Jsou cesty a pobyty v horách vhodné také pro starší osoby nebo pro děti?


Nejmladšímu cestovateli, který s námi navštívil Vysoký Atlas byly necelé tři roky, nejstaršímu více než sedmdesát let.

Programy v horách navrhujeme individuálně pro všechny věkové kategorie. Umíme zohlednit Vaše individuální přání a omezení.

Velice dobrou zkušenost máme s programy pro děti. Často od nic pak slýcháme, že pobyt v horách byl pro ně nejhezčí částí dovolené v Maroku.

Děti si v marockýh horách libují:
Je cestování s marockým průvodcem bezpečné?


Všichni naši průvodci a horští vůdci jsou držitelé platné licence, kterou uděluje Royal Moroccan Federation of Skiing and Mountaineering. Součástí této licence je i pravidelně obnovovaný kurz první pomoci.

S našimi průvodci spolupracujeme dlouhodobě a víme, že se na ně můžeme spolehnout. Kromě jejich zkušeností a profesionality je pro nás prioritou jejich charakter – především čestné jednání a schopnost navázat s klienty přátelské vztahy.

Coby spolumajitelka marocké agentury mám naprostou kontrolu nad výběrem průvodců. Nejste tak vystaveni riziku, že Vám nějaká cizí marocká agentura přidělí podprůměrného průvodce.
Jsou marocké hory bezpečné?


Marocké hory jsou bezpečné. Budete se pohybovat v místech, které nejsou dotčeny turismem, kde vztahy mezi lidmi jsou stále v pořádku a kriminalita prakticky nulová.

Tragická událost se bohužel odehrála v prosinci 2018, kdy byly poblíž vesnice Imlil zavražděny dvě skandinávské dívky. Více zde https://en.wikipedia.org/wiki/Murders_of_Louisa_Vesterager_Jespersen_and_Maren_Ueland

Vražda měla teroristický motiv a je v historii Vysokého Atlasu zcela ojedinělá. Pachatelé pocházeli z přímořského města Safi, jednali ve jménu islámského státu a byli okamžitě dopadeni.

Obě dívky se do hor vydaly se stanem na vlastní pěst bez doprovodu průvodce. Šokovaná marocká vláda navrhla preventivní opatření a od té doby není možné Jebel Toubkal navštívit bez doprovodu průvodce.
Na jaké počasí se mám připravit?


Vysoký a Centrální Atlas

Zde se připravte na klasická čtyři roční období včetně sněhové nadílky v zimě.

V zimě jsou teploty pod nulou a se sněhem se může počítat zhruba od prosince do března. V nižších polohách okolo 2.000 m.n.m. však sníh rychle roztává.

V polohách nad 4.000 m.n.m. sníh může překvapit i v létě. Výstup na Jebel Toubkal, Jebel MGoun a další čtyřtisícovky lze uskutečnit pouze za příznivého počasí. Pokud je meteorologická situace špatná, není výstup povolen.

V zimě, pokud je sníh, se výstup na Jebel Toubkal nebo Jebel MGoun provádí za použití maček nebo na skialpech.

Lehčí turistika se v zimě praktikuje v nižších polohách, kde přes den bývá ca. 10°C.

Jebel Saghro

Ideální čas na návštěvu je říjen–květen, kdy je příjemné počasí. V letních měsících se kvůli vysokým teplotám a nedostatku vody v oblasti návštěva nedoporučuje.
Mám obavy, že se nedorozumím anglicky. Je možné cestovat s českým průvodcem?


Na horských túrách a pobytech je cestování s českým průvodcem/ průvodkyní možné po předchozí domluvě.

Nevýhodou jsou vyšší náklady, protože místo jednoho místního průvodce se do ceny započítává i plat a náklady na českého průvodce.

Proto českého průvodce doporučuji jen pro větší skupinky a delší cesty.

Pokud alespoň trochu anglicky nebo francouzsky rozumíte, cestování pouze s marockým průvodcem se nebojte.

Máme zkušenosti, že i lidé s minimální jazykovou výbavou se s průvodcem bezproblémově dorozuměli, sami byli překvapeni, kolik se toho od něj dozvěděli a celkově cestu hodnotili velice pozitivně.
Jsou pro mě hory vhodná destinace, i když nejsem sportovně založen/ založena?


Marocké hory nabízí skvělé vyžití pro sportovce i nesportovce.

Organizujeme zde mnoho nenáročných výletů a pobytů, které jsou zaměřeny na pohodové poznání přírody, místní kultury a výborné kuchyně.

O tom, jak si marocké hory můžete užít, aniž byste měli ambici zdolávat vrcholy, jsem napsala celý článek. Naleznete ho zde>>

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

DSC_0712_edited.jpg

© 2019 Tereza Huclová/  BerberTrekking s.r.o

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube