top of page
  • Tereza Huclová

Jak cestovat Marokem v době Ramadánu

(článek Terezy Huclové byl publikován v časopise KOKTEJL)


Koupili jste si letenku do Maroka a zrovna se termínem trefili do období Ramadánu? Nejste si jistí, co to přesně bude obnášet a jestli je vůbec dobrý nápad v tomto čase do Maroka jezdit?

Odpověď zní ano, cestování během Ramadánu může nabídnout skutečně zajímavé a obohacující zážitky, zvláště pak, pokud se na případná úskalí dobře připravíte.


noční obloha
Ramadánové noci mají hluboký spirituální význam a své jedinečné kouzlo

Pro začátek, co to je Ramadán?

Ramadán je nejdůležitější islámský svátek, trvá celý jeden měsíc, a protože jde o svátek lunární, každý rok se posouvá zhruba o 10 dní dopředu. V roce 2025 Ramadán začne již okolo 28. února a potrvá do 29. března. V tomto čase muslimové během dne nesmí pozřít žádné jídlo, ani se napít. Výjimku mají malé děti, staří a nemocní lidé a těhotné či menstruující ženy.


Maročané berou půst většinou velmi vážně a pokud nemají skutečně vážný důvod, snaží se přísná pravidla za všech okolností dodržet. Jak mě objasnil realitní makléř Júnes, „je lepší snášet bolest zubu než přerušit Ramadán spolknutím prášku a tím si „sežrat“ letošní možnost dotknout se nebe“.


muž vykonávající rituální očistu
Postní měsíc je ve znamení zvýšené religiozity, kdy věřící prosí Boha o odpuštění

Rodina a spiritualita

Muslimové věří, že během postního měsíce jsou nebeské dveře otevřené, což skýtá ideální příležitost odčinit veškeré hříchy. Půst a s ním spojené nepohodlí je dále upomíná, že mezi námi žijí chudí, kteří si nemohou dát něco na zub, kdykoliv se jim zalíbí. I z toho důvodů jsou v tomto čase Maročané ještě štědřejší než obvykle a žebrákům na ulici rádi darují peníze, nebo se s nimi po západu slunce podělí o jídlo.


O Ramadánu se věřící věnují převážně modlitbám, rozjímání a svým blízkým. „Rodinu, která společně dodržuje půst, tu žádný problém neporazí“, pokyvuje přesvědčeně Aziz, prodavač oliv v marrákešské medíně. A jedním dechem dodává, že správný muslim by měl Ramadán využít také k urovnání všech případných rodinných sporů a začít po jeho skončení s čistým štítem.



malá mešita v horách
Ramadán s radostí prožívají všichni Maročané, a jeho jedinečnou atmosféru pocítí cestovatel i v té nejzapadlejší vesničce Vysokého Atlasu


Ramadánové menu

Není třeba se obávat, že byste o Ramadánu nesehnali v Maroku nic k jídlu. Obchody a trhy s potravinami a zeleninou jsou otevřené po celý den a nabídka bývá paradoxně ještě daleko pestřejší než obvykle. Nakupují tam hlavně Maročanky, které pak tráví velkou část dne přípravou večerního menu. Ve všech kavárnách, nebo jen tak na ulicích se krátce před západem sluncem začínají prodávat láhve s čerstvě vymačkanými džusy a sladké medové pečivo zvané „šebekíja“.


jídlo na stole
Iftár neboli také ftour je první jídlo dne, kterým věřící přerušují půst

Jakmile slunce zapadne, lidé se scházejí na první jídlo dne zvané „iftár“ neboli „přerušení půstu“. Iftár se tradičně zahájí třemi sladkými datlemi a pak se na slavnostním stole objevují pomerančové šťávy, sladké palačinky, cukroví, a především luštěninová polévka harríra.


miska s polévkou
Hustá rajčatová polévka harríra je připravována každý den po celý měsíc - nikomu se ještě neomrzela

Když utiší hlad, vydávají se Maročané do mešity na modlitbu zvanou taráwíh. Mešity i okolní prostranství bývají zcela zaplněné a pohled na shromážděné věřící, stejně jako naslouchání zpěvů z mešity je zážitek s neopakovatelnou atmosférou.


Po modlitbě se podává další jídlo, často to bývá kuskus či jiný slavnostní pokrm. Nutno podotknout, že v mnohých domácnostech se noční hodování stává trochu konzumní záležitostí, podobně jako u nás oslavy Vánoc. Jak mě však poučí náhodný spolustolovník v jednom marrákešském bistru, kde si zrovna pochutnávám na polévce, „čím více se člověk v noci nají, tím větší hlad bude mít ve dne.


Cestovatelský tip: Imám v marrákešské mešitě Kutubíja má skutečně melodický hlas a poslechnout si jím vedenou večerní modlitbu je skutečný zážitek.  Do mešit smí v Maroku vstupovat pouze muslimové, můžete se však posadit venku před mešitou.


mešita a minaret
V každé jedné mešitě po celé zemi se věřící modlí taráwíh, kapacita míst je ve většině případů nedostačující a tak modlitba probíhá i venku


Postit se či nepostit?

„Postíš se?“, ptá se žertem soused. Popravdě odpovídám, že ne. Od cizinců se to ani neočekává. Přesto je slušné, nedráždit hladové věřící třeba tím, že si bezprostředně vedle nich rozbalíte svačinu. Kamarád Brahím dodnes vzpomíná na legrační scénku s americkým turistou, který si vedle něj v rozpáleném poledni otevíral plechovku coca-coly. „Na ten jedinečný zvuk stoupajících bublinek a vědomí, že se nesmím napít, na to asi nikdy nezapomenu“, směje se.


Na co si dát pozor

Během Ramadánu Maročané chodí do práce a do školy, otevřené jsou i obchody, jen je třeba počítat s tím, že všude, často i v muzeích a turistických památkách den začíná později. Komu by se také chtělo vstávat, když ho čeká den s kručícím žaludkem. S tím souvisí i hodinový posun času. Aby doba, kdy nelze jíst, nebyla tak dlouhá, posouvá se čas na měsíc o hodinu zpět.


Místní restaurace a kavárny bývají během Ramadánu zavřené, jídlo během dne servírují jen turistické restaurace. Alkohol během Ramadánu nedostanete ani v licencovaných barech nebo v supermarketech. Pokud někdo po skleničce místního piva Casablanca zatouží, nezbývá mu než vyjet daleko za město do některého vybraného Carrefouru, kde mu pivo po předložení cestovního pasu prodají.


motocykl v uličce
Asi hodinu před přerušením půstu jsou ulice celého města naprosto liduprázdné a všechny obchody zavřené, život se do nich opět vrátí po kolektivní ramadánové modlitbě taráwíh


Prozkoumávejte Maroko s místními

Ramadán v Maroku v sobě spojuje tři důležité prvky marockého života, sice víru, rodinu a jídlo. Společně vytváří neopakovatelnou atmosféru, kterou stojí za to zažít.


Nepříjemnostem vyplývajících z výše popsaných omezeních se můžete vyhnout třeba tak, že budete cestovat s místními průvodci. Ti se postarají, abyste netrpěli během dne hladem a stihli vidět vše, kvůli čemu jste do Maroka přijeli. Co je však ještě důležitější, díky nim nahlédnete do života marockých rodin, zúčastníte se jejich oslav a celkově se dozvíte mnohé o svátku a tradicích, o nichž se toho u nás zase až tolik neví.


Nejlepší je pochopit význam Ramadánu v ulicích měst a vesniček a především - nechat se pozvat na pravý marocký iftár

Byl pro vás článek užitečný? Sdílejte jej se svými přáteli!


32 zobrazení

Kommentare


pp.jfif

Tereza Huclová

Několik let prožila v Maroku. Zamilovala si tamní přírodu, lidi i humor.


Specializuje se na vytváření originálních zájezdů a na společných cestách lidem ukazuje, že v Maroku toho lze zažít nepopsatelně více než jen navštívit památky vyjmenované v cestovních průvodcích.

Více o Tereze najdete tady

Tereze můžete napsat na

info@zazitmaroko.cz


S Terezou také můžete Maroko navštívit

Nebo si od ní nechat cestu naplánovat

Potkejme se na Facebooku

Přidejte se na Instagramu

  • Instagram

e-Book ZDARMA

eBook_cover_jak_neslapnout_vedle_01.png

Objevte osvědčené tipy, díky kterým se vyhnete kulturním přešlapům a získáte si Maročany na svoji stranu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ MAROCKÉ ČLÁNKY

VYDEJTE SE S NÁMI DO MAROKA

PŘEČTĚTE SI O MAROKU VÍCE

Zadejte níže své jméno a email. Jako první se dozvíte o připravovaných cestách a navrch si zajistíte pravidelný přísun marocké inspirace.

IMG_4078_edited.jpg
bottom of page