top of page
  • Tereza Huclová

Člověče, v létě se na Sahaře nepeč...

Aktualizováno: 3. 12. 2020

„Do Maroka už víckrát nejedu. Jeli jsme se slunit do Agadiru, pršelo a slunce vylezlo každý den na pár hodin. Přitom jsme tam byli v srpnu! Co je tohle za Afriku?“, stěžoval si kdysi dávno na svoji marockou dovolenou můj bývalý šéf. Nenapadlo ho totiž, že srpen není pro návštěvu pobřeží Atlantiku zrovna ideální měsíc.


Do Maroka se přitom dá jet úplně kdykoliv, je ale zapotřebí cestu správně naplánovat. Pojďme se tedy podívat, co Maroko během roku nabízí.


Když rozkvete poušť

Na jaře rozkvétá všechno, i poušť


Když letím do Maroka na jaře, většinou některý z pasažérů sedících o okýnka začne komentovat, že „tady je to zelený skoro jak u nás“. A opravdu únor až duben jsou v Maroku zelené měsíce. Na polích se zelená mladé obilí, koruny mandloní a pomerančovníků se obalují květy a na marockou krajinu se moc pěkně kouká.


Teploty jsou příjemné, ani vedro ani zima. Proto sem míří velké množství turistů, a i cestovní kanceláře využívají s oblibou jarní měsíce. Odvrácenou stránkou této nádhery mohou proto být dlouhé fronty před turistickými památkami.


Hotely a penziony bývají na jaře celkem plné, a tak je dobré zarezervovat si ubytování dostatečně dopředu. Na místě už byste se pravděpodobně museli spokojit s nabídkou nižší kvality.


Jaro je ideální doba na poznávání Sahary. V únoru a březnu se denní teploty pohybují mezi 20°C - 25°C, navečer klesají k ca. 10°C. Poušť na několik týdnů rozkvétá, v oázách proudí dostatek vody a i samotná cesta na jih přes Vysoký Atlas představuje zážitek. Bílý sníh ostře kontrastuje s tmavě šedým podložím holých vrcholků a dohromady se to celé báječně vyjímá ve fotografických albech.


Kvetoucí mandloň v jižním Maroku

Těšte se se na jahodové hody


Příjemné počasí panuje také ve vnitrozemských královských městech Marrákeš a Fés. V riádech (penziony ve starých palácích) bývá v podvečer ještě chladno, nicméně většina hotelů, přinejmenším těch lepších, už má nainstalovanou alespoň klimatizaci s režimem teplého vzduchu.


Během dne je příjemné procházet se v uličkách starého města a vyhřívat se na terasách. Já osobně se v únoru těším na začátek sezóny jahod. Jahodové kárky potkáte na každém rohu a za pytel sladkého ovoce zaplatíte skutečně pakatel.


Turistickou sezónu můžete zahájit ve Vysokém Atlasu


Nádherná je jarní turistika ve Vysokém Atlasu. V sedlech od 2.500 m a na okolních vrcholcích ještě leží sníh, nižší polohy však nabízí báječné podmínky pro krátké i delší výlety.


Na tuhle nádheru se z Čech přijel podívat i 🐶 Dante

Pokud trasa treku vede do odlehlých údolí, je dobré se připravit na noční teploty okolo 0 °C a vybavit se nejlépe vlastním spacákem. Ne každý se totiž cítí pohodlně v dekách, které bývají v jednoduchých horských ubytovnách k dispozici.


Vlastní spacáky naopak řešit nemusíte, jestliže se chystáte výletovat v okolí některého z turistických horských středisek jako jsou Imlil nebo Setti Fadma. Kvalita tamních hotelů a penzionů se v minulých letech rapidně zlepšila a na turisty tam již většinou čekají pohodlné postele s čistým povlečením.


Ať už ale pojmete svoji túru sportovně, nebo spíše více na pohodu, zabalte si teplou bundu. V opačném případě budete muset vzít za vděk místní dželabou utkanou z kozí nebo ovčí vlny. Váží sice skoro metrák, ale zima vám v ní zaručeně nebude😊


Vlněná dželaba bodne jak v horách, tak v poušti

Léto na Sahaře? Děkuji, raději hory a moře.

Jarní sezóna v jižním Maroku a na Sahaře pro mě osobně končí koncem května, když v Údolí růží odkvetou poslední damašské růže. Obyvatelé městečka Kellaat MGouna se několikadenními oslavami loučí s růžovou sklizní a my se na několik měsíců loučíme s cestami na Saharu.


Finalistka "růžové" miss krásy

Občas sice v létě do pouště s někým vyrazím, ale na rovinu musím říct, že si v tu dobu dokážu představit příjemnější místa na zemi. Připadám si tam, jako bych seděla 24 hodin ve finské sauně, ovšem vidina studeného jezírka by byla pouze jasná fata morgána.


V létě mám pocit, že se v poušti všechno zpomaluje. Vzduch, velbloudi, i personál v turistických kempech.


Moje doporučení proto je, přenechte v létě Saharu marockým turistům, kteří si v horkém písku léčí revma, a vydejte se do marockých hor. Tam jsou teploty normální, většinou maximálně 30 °C . Některé túry navíc lze absolvovat jen v letních měsících, když roztaje poslední sníh.


Vyzkoušet můžete třeba trekking vodou


Zajímavá letní aktivita je trekking v oblasti řeky MGoun. Velká část cest zde nevede jinudy než vodou, což v létě bývá docela příjemná lázeň. Naopak v zimě a brzy na jaře vody teče až moc, a některá místa tak vůbec nejsou průchozí.


"Vodní" turistika na řece MGoun


Do 4 tisíc s teplými rukavicemi


Tip! Pokud plánujete výšlap na některou z marockých čtyřtisícovek, nenechte se zmást, že je léto a zabalte si i teplé oblečení.


Já jsem první výstup na Toubkal před osmi lety absolvovala s jednou německou agenturou. Výstup byl plánován na srpen a agentura mi poslala seznam vybavení, ve kterém byly uvedeny i RUKAVICE!


„Západoevropské fajnovky...“, pomyslela jsem si, „přeci si nepovezu létě do Afriky rukavice“. Nakonec jsem si musela na ruce natáhnout ponožky. Na webu mám dodnes několik fotografií Toubkalu pod sněhem, které pochází právě z tohoto srpnového výstupu.


Srpnový výstup na Jebel Toubkal (4.167m)

Severní Maroko se zelená non-stop


Další mojí oblíbenou letní destinací je severní Maroko, především pohoří Rif. Tady je zeleno více méně pořád. Mimo jiné proto, že na tamních políčkách dozrává každý srpen konopí. O tomto severomarockém jevu ale zase někdy jindy.


Jehličnaté lesy, ve kterých narazíte na poměrně vzácný cedr atlaský nebo jedli španělskou, poskytují příjemný stín a množství tras na výlety.


V pohoří Rif je zeleně spousta

V této oblasti spadne ročně přes 800 mm srážek, což je více než průměrný roční úhrn srážek v Česku. Většinou prší v podzimních a zimních m