• Tereza Huclová

Člověče, v létě se na Sahaře nepeč...

Aktualizováno: 3. pro 2020

„Do Maroka už víckrát nejedu. Jeli jsme se slunit do Agadiru, pršelo a slunce vylezlo každý den na pár hodin. Přitom jsme tam byli v srpnu! Co je tohle za Afriku?“, stěžoval si kdysi dávno na svoji marockou dovolenou můj bývalý šéf. Nenapadlo ho totiž, že srpen není pro návštěvu pobřeží Atlantiku zrovna ideální měsíc.


Do Maroka se přitom dá jet úplně kdykoliv, je ale zapotřebí cestu správně naplánovat. Pojďme se tedy podívat, co Maroko během roku nabízí.


Když rozkvete poušť

Na jaře rozkvétá všechno, i poušť


Když letím do Maroka na jaře, většinou některý z pasažérů sedících o okýnka začne komentovat, že „tady je to zelený skoro jak u nás“. A opravdu únor až duben jsou v Maroku zelené měsíce. Na polích se zelená mladé obilí, koruny mandloní a pomerančovníků se obalují květy a na marockou krajinu se moc pěkně kouká.


Teploty jsou příjemné, ani vedro ani zima. Proto sem míří velké množství turistů, a i cestovní kanceláře využívají s oblibou jarní měsíce. Odvrácenou stránkou této nádhery mohou proto být dlouhé fronty před turistickými památkami.


Hotely a penziony bývají na jaře celkem plné, a tak je dobré zarezervovat si ubytování dostatečně dopředu. Na místě už byste se pravděpodobně museli spokojit s nabídkou nižší kvality.


Jaro je ideální doba na poznávání Sahary. V únoru a březnu se denní teploty pohybují mezi 20°C - 25°C, navečer klesají k ca. 10°C. Poušť na několik týdnů rozkvétá, v oázách proudí dostatek vody a i samotná cesta na jih přes Vysoký Atlas představuje zážitek. Bílý sníh ostře kontrastuje s tmavě šedým podložím holých vrcholků a dohromady se to celé báječně vyjímá ve fotografických albech.


Kvetoucí mandloň v jižním Maroku

Těšte se se na jahodové hody


Příjemné počasí panuje také ve vnitrozemských královských městech Marrákeš a Fés. V riádech (penziony ve starých palácích) bývá v podvečer ještě chladno, nicméně většina hotelů, přinejmenším těch lepších, už má nainstalovanou alespoň klimatizaci s režimem teplého vzduchu.


Během dne je příjemné procházet se v uličkách starého města a vyhřívat se na terasách. Já osobně se v únoru těším na začátek sezóny jahod. Jahodové kárky potkáte na každém rohu a za pytel sladkého ovoce zaplatíte skutečně pakatel.


Turistickou sezónu můžete zahájit ve Vysokém Atlasu


Nádherná je jarní turistika ve Vysokém Atlasu. V sedlech od 2.500 m a na okolních vrcholcích ještě leží sníh, nižší polohy však nabízí báječné podmínky pro krátké i delší výlety.


Na tuhle nádheru se z Čech přijel podívat i 🐶 Dante

Pokud trasa treku vede do odlehlých údolí, je dobré se připravit na noční teploty okolo 0 °C a vybavit se nejlépe vlastním spacákem. Ne každý se totiž cítí pohodlně v dekách, které bývají v jednoduchých horských ubytovnách k dispozici.