• Tereza Huclová

10 spolehlivých tipů, jak si užít Maroko s dětmi. Nejvíc vás potomci pochválí za číslo 8.

Aktualizováno: led 6

„Byla to nejlepší aktivní dovolená s dětmi vůbec“, čtu si den po návratu mail od své spolucestovatelky a tetelím se nad tím hřejivým komplimentem radostí.


Sami asi nejlépe víte, že naplánovat rodinnou dovolenou je často pořádný oříšek. Není koneckonců jen tak skloubit dohromady aktivity, které jsou na jednu stranu dostatečně akční a zároveň zcela bezpečné, baví se u nic jak děti, tak i jejich rodiče, a ještě si u toho každý člen rodiny po svém odpočine.


Přesně takovou dovolenou můžete prožít v Maroku. Za poslední tři roky jsem to několikrát otestovala.


Dívka kreslí obrázek u výběru marockých barev.
V Maroku skloubíte aktivity, které nadchnou jak děti, tak i rodiče.

První děti, které se mnou po Maroku před dvěma lety cestovaly, byly pětiletý Matěj a sedmiletá Anička a jejich rodiče. Vrátili se nadšení! Děti křepčily s muzikanty na náměstí Jemaa-El-Fnaa, užívaly si jízdy na mule ve vysokém Atlasu a plakaly, když přišel čas zabalit kufry a letět domů. Dodnes se prý rodičů ptají, kdy se zase pojede do Maroka.


Další rodinné skupinky následovaly a my jsme si s každou takovou lámali hlavy, jak programy rodinných dovolených v Maroku ještě dále vyladit. Postupně jsme s rodinami s dětmi zažily mnoho úžasných dobrodružství. 10 nejužitečnějších tipů, jak na to, jsem pro vás sepsala.


Tip 1/ Vyhněte se dlouhým přejezdům v autě


Na mapě Afriky Maroko vypadá v porovnání s velkými africkými státy jako docela mrňavá zemička, tím se ale nenechte zmást. Maroko je dvakrát tak velké jako Německo a jen z Marrákeše na Saharu pojedete 700 km po dvouproudé silnici nevalné kvality.

Chcete-li tedy jedinečné písečné duny na Sahaře navštívit, rozplánujte si tento výlet minimálně na šest, ale ještě lépe více, dní a každý den navštivte zajímavou oblast na cestě. Krajina a kultura jižního Maroka jsou nesmírně rozmanité, vy je tak poznáte více do hloubky a hlavně, ušetříte svoje potomky dlouhých hodin v autě.


Dva chlapci sedí na kapotě terénního vozidla uprostřed pouště.
Na cesty po Maroku využijte nejlépe terénní vozidlo s řidičem. I tak ale dlouhé hodiny v autě mohou být pro děti dlouhé.

Pokud tolik času nemáte, přesto však o pouštní zážitek nechcete přijít, zvolte jako alternativu poušť Agafay. V této kamenité oblasti poblíž Marrákeše sice nenajdete typické písečné duny, místo toho zde ale budete moct přenocovat v jednom z luxusních beduínských táborů, vzít děti na dlouho vyjížďku na velbloudu a pozorovat při tom třeba východ slunce nad majestátním Vysokým Atlasem.


Dětem je navíc většinou docela jednou, jestli jsou na Sahaře nebo jiné poušti. Důležité je, že se cítí jako praví nomádi, mohou vesele křepčit okolo táborového ohně nebo se starat o svoje nové kamarády velbloudy.


O nezapomenutelný zážitek nepřijdou ani dospělí. Věřte mi, že fotky, které v Agafay při východu nebo západu slunce nafotíte, budou mít pevné místo v rodinném kalendáři na příští rok.


Beduínský kemp s horami na pozadí
Z beduínských kempů v poušti Agafay se nabízí krásný výhled na pohoří Atlas.

Tip 2/ Nebojte se vzít děti do hor


Pokud vaše děti zrovna nejsou malí horolezci a výšlapy po českých kopcích je naopak spíš nudí, v Maroku to možná bude poprvé, kdy se do hor a pěší turistiky zamilují.


Jak se to stane? Nasypeme jim snad nějakou omamnou látku do čaje? Kdepak😊 Na výšlap dostanou takhle roztomilou a dobrosrdečnou mulu, která je na vrcholky v pohodě vynese.


mula s dívkou na hřbetě
Muly jsou